Psikoteknik Belgesi Yenileme

Psikoteknik Belgesi Yenileme

Psikoteknik Belgelerinin bir geçerlilik süresi vardır. Bu süre dolduğunda, cezai işleme maruz kalmamak için yeniden teste girilmelidir.

Psikoteknik belgesi ne kadar geçerli; uzmanlar tarafından verilen psikoteknik belgesi sürekli yenilenmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgeyi almakta yenilemekte çok kolay bir işlemdir. Yapmanız gereken kısa zaman içerisinde psikoteknik merkezlerinden birine müracaat ederek, belge talebinde bulunmak ve testlere girmek olacaktır. Psikologlar tarafından yapılan testleri geçtiğiniz takdirde yeniden belge alabilirsiniz.

Belge tarihiniz geçmişse aşağıda whatsapp hattımızdan bize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Yenileme 1

Psikoteknik Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Psikoteknik belgesi ne kadar geçerlidir; psikoteknik belgesi almış kişiler, bir belgeyi sadece 5 yıl kullanabilmektedir. Belge bitiş süresi, belgeyi aldığınız ilk günden itibaren, haftanın her günü ve çalışmadığınız günler de dahil olmak üzere işlemektedir. Belge çalışmadığınız gün ya da hafta sonları gibi süreler üzerinden gün düşmez ya da o günleri saymamak gibi bir konu söz konusu olmaz. Belgeyi aldıktan sonraki aşamada, 5 yıl geçtikten sonra tekrar belge alımı için psikoteknik merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Psikoteknik belgesi ne kadar geçerlidir; 5 yıl süreyle yenilenmesi gereken belge, psikoteknik merkezine gidilerek tekrar alınması gereken önemli bir belgedir. Ticari araç sürmeye devam ediyorsanız bu belgeyi almalı ve aldığınız yıl kapsamında takip etmelisiniz. Birçok psikoteknik merkezi, belge yenilemelerde 15 gün önceden haber vererek, belge alımı için tekrar başvuru yapmanız gerektiğini hatırlatmaktadır. Geçerlilik süresi bittiği andan itibaren kullanırsanız, trafik kanunları gereğince, hiç almamışsınız gibi ceza uygulanmaktadır. Çünkü psikoteknik belgesi bir kereye mahsus alınabilen bir belge değildir.

Kimler Psikoteknik belgesi alır?: Src belgesi ve Src 5 belgesi olanların alması zorunludur. Üdy belgesi ve Ody belgesi sahibi olanların almasına gerek yoktur.

Psikoteknik Yenileme İşlemi

Psikoteknik belgelerini yenilemek, aslında ilk aldığınız testlere tabi tutulmanızla aynıdır. Çünkü her 5 yılda bir kişilik ve refleks özellikleriniz değişmiş olabilir, bir hastalığınız yüzünden sinir ve davranış bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle psikoteknik sınavları her 5 yılda bir aynı şekilde simülasyonla ve psikologlar eşliğinde yapılmaktadır. Eğer sınavı geçemezseniz yeni belge alamaz ve eski belgeyi de kullanamazsınız. Bu nedenle her yıl olabilecek rahatsızlıklarınızı da kontrol ettirmeniz, mesleki kariyeriniz için önemli bir yer tutmaktadır. Psikoteknik belgesi hem hayati önem hem de mesleki önem taşıyan belgeler arasında yer alır.

Psikoteknik Ceza
Psikoteknik Ceza

Psikoteknik Cezaları

Karayolu taşıma yönetmeliği çerçevesinde ticari araç sürücüleri psikoteknik belgesi olmadan faaliyette bulunması durumunda yetkili mercilerce idari para cezasına çarptırılır. Bu ceza oranı her yılın ilk günü ile yeniden değerlendirme oranıyla belirlenir. 2022 yılı için ceza miktarı 1606,00 Tük Lirası olarak belirlenmiştir. Bu belgeyi alanlar her beş yılda bir Psikoteknik Belgesi Yenileme işlemi yapmaları gerekir.

Tıkla puan ver
[Total: 3 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?