İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ

785
İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ

İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KULLANILDIĞI UYGULAMA ALANLARI

E- Lojistik: Elektronik Bilgi Alışverişi, Mobil İzleme Sistemleri (Araç, Kargo..), Bilgisayarlı Gümrük Etkinlikleri (BİLGE), Depo Bilgi Sistemleri ve Barkod Uygulamaları, Uydu destekli küresel konum tespit ve mobil iletişim sistemlerimden (GPS – GSM) oluşur.

E- Ticaret: İnternet, televizyon veya cep telefonu gibi herhangi bir elektronik ortam üzerinden yada ATM Bankacılık sistemleri ile yapılan alış veriş dir.

e-devletE- devlet: Devletin gümrük idari işlerinde kamu, işletme ve vatandaş etkileşimlerinde bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanılmasıdır. Bu hizmetten yararlanabilmek için https://www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz yeterlidir.

• (Otoyol ve köprüdeki geçiş sistemi, OGS, Boğaz Sinyalizasyonu ve Bilgisayarlı Gümrük Etkinlikleri
• İnternet üzerinden çöp vergisinin ödenmesi
• Sağlık ve tedavi sürecinde barkodlu uygulamaların kullanılması
• Trafik cezalarının internet üzerinden ödenmesi)

E- Belediye: yerel Yönetimler tarafından uygulanmakta olan vatandaşlar ve işletmeler tarafından çok amaçlı hizmetlerinden yararlanılan, beyaz masa şikayet başvurusu, çevre ve temizlik vergisi ödeme gibi işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirildiği sistemlerdir.

E- Veri: elektronik, optik veya benzeri yollarla üretilen, taşınan veya saklanan kayıtlardır.

E- Sertifika: İmza sahibinin imza doğrulama verisini ve kimlik bilgilerini birbirine bağlayan elektronik kayıttır.

E- İmza: Başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik verilerdir.

E- Posta:

Zaman damgası: Bir elektronik verinin, üretildiği kaydedildiği, değiştirildiği, alındığı zamanın tespit edilmesi amacı ile elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından elektronik imza ile doğrulanan kayıtlardır.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?