Forklift Ehliyeti

1.283
Forklift Ehliyeti

Forklift Ehliyeti Nedir?

İşletmelerin Can Simidi: Forklift

Detaylı bilgi için: Telefon: 0 212 641 13 13 ARA

Forklift ehliyeti

Forkliftler diğer adıyla çatallı istifleyiciler günümüz iş hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri konumundadırlar. Görevleri insan gücünün taşıyamayacağı kadar ağır olan yükleri alıp bir yerden başka bir yere taşımak ve istiflemektir. Taşıdıkları yükler göz önüne alındığında boyutları küçük ve hareket kabiliyetleri oldukça yüksektir. Forklift basit bir taşıyıcı değildir. Malların nizami ve düzgün bir şekilde yerleştirilmesinde de kullanılan ve kullanılması profesyonellik gerektiren bir araçtır. Forkliftlerin kullanılmaya başlanması bin dokuz yüzlü yılların başını bulur.

İlk öncüller günümüz nesili ile karşılaştırıldığında hantal ve kullanımı zor olsa da bin dokuz yüz ellili yıllarda manevra kabiliyeti kazandırılmış iki binli yıllarda yakıt sistemi eklenerek en üst düzey halini almıştır. Başta depolar olmak üzere limanlar ve şantiyelerde kullanılan forklift tamamen indirmek ve mal yüklemek amacıyla tasarlanmış bir araçtır. Yapısal alanlarda kullanım için tasarlanmıştır ve kullanımı bu alanlarda oldukça kolaydır. Fakat küçük ve dişsiz tekerlekli yapısı toprak zemin için uygun değildir. Forkliftler trafiğe çıkamazlar. Trafiğe çıkmaları yasaktır ve kişisel seyahat amacıyla kullanılmazlar.

On kilometreden fazla hız yapmaları mümkün değildir. Forkliftler teknik özelliklerine ve boyutlarına göre yarım ton ile kırk ton arası yük kaldırıp taşıyabilirler. Bir yükü üç, dört metre arası bir yüksekliğe çıkarabilmeleri mümkündür. Dizel ve LPG yakıt türlerinin yanında akü de kullanılan güç kaynakları arasındadır. Forklifte yön arka tekerlekleri aracılığı ile verilir. Ön tekerlekler sabittir. Zaten taşıma çatalları da bu ön tarafta yer alır.

Ayrıca Bakınız: Forklift Ehliyeti Nasıl Alınır?

 Forklift Ehliyeti

Forklift operatörü olmak için forklift sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Herhangi bir işletme forklift sertifikası sahibi olmayan bir kişiye forklift kullandırırsa bunun çok büyük cezai yaptırımları vardır. Forklift ehliyeti uygulamaları yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bakanlığa bağlı iş makineleri kursları eğitim vermekle yetkilidir ve bakanlığa bağlı olmayan kurslar eğitim veremez. Yeni Ümit Forklift Kursu güvenli ve MEB onaylı kurslar sağlar. Kaliteli bir eğitim alarak forklift sınavlarına hazırlanabilirsiniz.

Kurs eğitiminden sonra aday yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutulur ve sınavlarda başarılı olursa ehliyet belgesi almaya hak kazanır. Yeni çıkarılan yönetmelik gereği ehliyet işlemlerini nüfus müdürlüklerinde gerçekleştirebilir. Forklift ehliyeti süre sınırlaması içermez yani ömür boyu kullanılabilir.

Forklift Belgesi Alma Şartları

Forklift iş makinesi kullanan kişilerin İş Makinesi Operatörlük belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Belgesi olmadan bu işi yapan kişiler, İş Kanunu’na göre suçlu sayılmaktadır. Son dönemin popüler meslekleri arasında yer alan operatörlük için forklift belgesi alma şartları nelerdir? Bu işe yönelmek ve bu işi mesleği haline getirmek isteyen kişilerin belgeyi alabilmek için bazı şartları taşımaları gerekmektedir.

 Forklift Ehliyeti Almak İçin Eğitim Şartı

Forklift belgesi alabilmek için gerekli olan şartlar Karayolları Trafik Yönetmeliğinin yönergesinde belirtilmiştir. Bu belgeyi almak isteyen kişilerin en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir. Gerekli kurslara başvurabilmek için ilkokul diplomasının olması şarttır.

 Forklift Ehliyeti Almak İçin Sağlık Şartı

Forklift belgesi alabilmek için kişinin sürücü olabilir belgesi alması gerekmektedir. Bu kapsamda sürücü adaylarında ve sürücülerde aranan sağlık şartlarının ve yapılan muayene sonrasında ilgili yönetmeliklerin hükümleri kapsamında sağlık açısından bir engelinin olmaması gerekir. Sağlık belgesi almak için yapılan muayenede sürücü adayının göz muayenesi yapılır ve yönetmelikler gereğinde karar verilir.

 Forklift Ehliyeti Almak İçin Yaş Şartı

Forklift Operatör Ehliyetinin alınabilmesi için kişinin 18 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Yani 19 yaşından gün almış olmak zorunludur. Her ayın 15’ine kadar kayıt yapılmaktadır. Bu tarihten önce 19 yaşından gün almış olmak şarttır.

Forklift Ehliyeti Almak İçin Adli Sicil Şartı

Forklift Operatör Ehliyeti almak için bazı suçlardan hüküm giyilmemiş olması zorunludur. Kanunda belirtilen yönetmeliklere göre sürücü adayının kaçakçılık, ateşli silah ve bıçak gibi diğer aletler nedeni ile hüküm giymemiş olması önemlidir. Bunun belirlenmesi için başvuru esnasında Adli Sicil Kayıt Belgesi talep edilmektedir.

Forklift Ehliyeti Almak İçin Deneyim Şartı

Bu eğitimi alabilmek için herhangi bir deneyim şartı aranmamaktadır.

Forklift Ehliyeti Almak İçin Diğer Şartlar

Bu ehliyeti alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan bir kursa kayıtlı olmak zorunludur. Yapılacak olan teorik sınavdan 70 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Ayrıca uygulamalı sınavda da sürücü adayının istenen yükleri kaldırarak belirlenen noktaya taşıması, indirmesi ve yükleri istiflemesi gibi işlemleri kendi başına yapması gerekmektedir.

Vinç Operatörü Kursu: udybelgesi.com/vinc-operatoru-kursu.asp

Bizi Twitter dan da takip edebilirsiniz

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?