Src Belgesi Alma Şartları

Src Belgesi Alma Şartları

Uluslararası ve yurtiçi karayolu taşımacılığında alınması zorunlu olan SRC belgesi alma şartlarını sizler için anlatacağız. Src belgesi karayolu taşımacılığında kanunlara bağlanmış olan ve tüm şoförlerin araç kendisine ait olsun ya da olmasın, ticari araçları için alması zorunlu sayılan bir belgedir. Belgeyi alacağınız kurum ise Ulaştırma Bakanlığı’dır. Bunun için yapılan sınavlara girmeniz gerekir. Src belgesi için belgenin çeşitlerini bilmeniz ve hangisini almak istediğinizi netleştirmeniz gerekir. Çünkü hepsinin kullanım alanı birbirinden farklı olmaktadır.

Src alma şartları

SRC Belgesi Alımında Aranan Şartlar Nelerdir?

Öncelikle bir dilekçe yazmanız gereklidir. Bu dilekçede hangi SRC belgesini istediğinizi belirtmelisiniz. Bunlar uluslararası eşya mı yolcu mu, yoksa yurtiçi eşya mı yolcu mu olarak ayrılmıştır.

Başvuranın ehliyet belgelerinden birisini de göndermelisiniz. Bunlar C sınıfı, D sınıfı ya da E sınıfı ehliyet belgelerinden biri olmalıdır.

Eğer SRC belgesini almak isteyen kişinin yukarıda saydığımız ehliyeti yoksa ve B sınıfı ehliyeti bulunuyorsa o zaman ehliyeti aldığı günden itibaren en az 90 gün çalıştığını gösteren sosyal güvenlik kurumundan alınmış bir evraga ihtiyacı vardır. Bu ehliyet 25.02.2003 tarihinden önce alınmış olmalıdır.

SRC belgesi alma şartlarından biri de nüfus cüzdanınızın fotokopisini vermektir.

2 adet vesikalık fotoğraf ve banka dekontu da istenen belgeler arasındadır. Tüm bu belgelerle SRC almak için başvurabilirsiniz.

Ayrıca belgeyi almak isteyen sürücünün yaş aralığı ise 26 ile 66 arasında olmalıdır.

SRC Belgesi Türleri Nelerdir?

Src1, src2, src3, src4 ve src5 olmak üzere 5 çeşit farklı alana ayrılmış belge vardır. Src1 belgesi uluslararası alanda taşımacılık yapmak için alınan belgedir. Src2 yurtiçi alanında taşımacılık yapmak için alınan belgedir. Src3 uluslararası alanda kargo taşımacılığı için alınan belgedir. Src4 yurtiçi alanında kargo taşımacılığı için alınan belgedir. Src5 ise zararlı maddeleri taşıyan ticari araç şoförlerinin alması gereken belgedir.
SRC belgesi alma şartları bu belgelerin çeşitlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebileceği gibi ehliyetinizin türüne bağlı olarak da değişmektedir. Bu nedenle başvuruyu yaparken hangi belgeyi alacağınızı mutlaka bilmeniz gerekir.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?