Src Belgesi Nedir?

Src Belgesi Nedir?

Yük ve insan taşımacılığı için karayollarının belirlediği bir zorunluluk olan Src belgesi 5 farklı kategoride alınabilen ve Ulaştırma Bakanlığı’nın verdiği bir belgedir. Src nereden alınır sorusuna aradığımız yanıt için sizlere bu belgenin çeşitlerini ve neden gerekli olduğunu da açıklayacağız.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen belgenin kanuni bir yükümlülük olduğunu bilmeniz gerekir. Bu sebeple belgeyi bütün ticari araç sürücüleri almalıdır. Faaliyet alanınızın ne olduğu ve nerede olduğuna göre belgenin türü değişebilir.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Src belgesini sınavla alabileceğiniz gibi sınavsız (doğrudan) da alabilirsiniz. Eğer sınavsız almak istiyorsanız 25.02.2003 tarihinden önce almış olduğunuz bir C,D ya da E sürücü belgeniz olmalı. Bu tarihten önce alınmış bir B ehliyetiniz varsa da bu belgeyi sınavsız alabiliyorsunuz. Ama bunun için sizden istenen 25.02.2003 tarihine kadar 90 gün priminizin ödenmiş olmasıdır. Aksi takdirde B ehliyetiniz olsa dahi pirimi yatmayanlar bu belgeyi alamıyor.
Sınava girerek SRC alacaksanız SRC1, SRC2, SRC3 ve SRC4 alanlarından toplam 50 soruluk bir sınava gireceksiniz. SRC 5 belgesi için ayrı olarak 40 soruluk bir bölüm daha bulunur. Src nasıl alınır ve sınav sonuçları nereden açıklanır diye soracak olursanız hepsini Ulaştırma bakanlığının sayfasında görebileceğiniz gibi e-devlet üzerinden de görebilirsiniz. Sınavı geçmek istiyorsanız 50 soru üzerinden 30’una doğru yanıt vermiş olmanız gerekir.

SRC Belgesi Neden Önemlidir?

Src belgesine sahip olmadan ticari araç kullanamayacağınızı bilmelisiniz. Bu nedenle önemli olan belge aynı zamanda size bir iş imkanı da sağlayabilir. Bir çok firma ulusal ya da uluslararası alanda taşımacılık yapacak SRC belgeli çalışanlar aramaktadır. SRC1 belgeniz varsa hem yurtiçinde hem de yurtdışında taşımacılık yapabilirsiniz. Eğer SRC2 belgeniz varsa sadece yurtiçinde taşımacılık yapma hakkınız olur.
SRC3 belgenizin olması ise yurtiçi ve yurtdışında size kargo taşımacılığı yapma imkanını verir. SRC 4 belgesiyle bu eşya ve kargo taşımacılığını sadece yurtiçinde yaparsınız. SRC5 ise zararlı madde taşımacılığı için alınan belgedir. Src nereden alınır sorusuna verdiğimiz cevapla siz de kolaylıkla belge başvurusunda bulunabilirsiniz.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?