Tır Sistemine Kontrollü Giriş

Tır Sistemine Kontrollü Giriş

Tır Sistemine Kontrollü Giriş Nedir?

17 Şubat 1999’da TIR Sözleşmesi üzerinde yapılan bir takım güncelleştirmeler ve değişiklikler TIR Sistemini kullanmak için taşımacılara daha fazla zorunluluklar ve koşullar getirerek, yürürlüğe girmiştir. Bu önlemler, sistemi özellikle uluslararası organize suçlara ve usulsüzlük faaliyetlerine karşı korumak için getirilmiştir.

Sözleşmenin yeni 9. Ekinde , ulusal yetkili makamlara, ulusal kuruluşlara TIR Karnesi dağıtım yetkisi verme hakkı, bu tip bir yetkilendirme için asgari şart ve gerekliliklerin belirlenmesi hakkı sağlandı (bu tip bir yetkilendirmenin ayrıntıları, yazılı bir kontratın sonucu ya da devlet kararı ile sağlanabilir). Sözleşmenin yeni Ek 9’u Gümrük Makamlarının TIR Sistemine girişi tüm kullanıcılar için kontrol etmesi gerektiğini de belirtmektedir.

TIR Karnesi kullanmak için yetkilendirilmiş tüm Taşımacılık operatörleri hakkında bilgi, tek kimlik kodu ile, Cenevre’ deki TIR Yürütme Kurulu (TIRExB)’ nin merkezinde muhafaza edilmektedir. Gümrük Makamları tarafından yetkilendirmelere ilişkin kayıtlar da burada bulunmaktadır.

Tezkiye Edilen Firmalar Genelge İle Duyurulur

Müsteşarlıkça, TIR Sözleşmesi gereğince TIR karnesi kapsamında Uluslararası Taşımacılık yapacak firmaların yetkilendirilmelerinin ve iptallerinin, adres veya unvan değişikliklerinin genelge ile duyurulmasının yanı sıra, firmalara ait bu bilgilerin TIR/Transit Takip Programına veri girişleri yapılır.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?