ÜDY Belgesi Zorunluluğu

ÜDY Belgesi Zorunluluğu

Taşımacılık İçin Üst Düzey Yönetici Eğitimi ÜDY Belgesi Zorunluluğu

ÜDY Belgesi Zorunluluğu Hakkında

Taşımacılık sektöründe üst düzey yönetici istihdam etme zorunluluğu Kara Yolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde belli kurallarla uygulanmaktadır. ÜDY Belgesi zorunluluğu hukuki gereklilikler kapsamında yasal olarak belirlenmiştir. Üst düzey yönetici istihdam etmek zorunda olan yetkili firmalar yönetmelikte belirlenmiştir. Buna göre; B1, C2, D1, L1, L2, M2, N2, P2, R1, R2 ve T1 yetki belgesi sahipleri ÜDY belgesine sahip üst düzey yönetici çalıştırmak zorundadır.

ÜDY belglerinin kapsamına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Ulaştırma Bakanlığından yetki almış olan işletmeler çalışma kapsamlarına göre farklı belgelerlere sahip yöneticiler çalıştırmalıdır. Yurt dışına yolcu taşımacılığı yapan yetkili firmalar ÜDY 1 yetki belgesine sahip yöneticileri sürekli olarak istihdam etmek zorundadır. ÜDY 2 belgesine sahip yöneticilerin istihdam alanı ise yurt içi yolcu taşımacılığıdır. Eşya ve kargo taşımacılığında ise yurt içi yetkili firmalar ÜDY 4 belgesi olan, yurt dışı yetkili firmalar ÜDY 3 belgesine sahip yöneticiler çalıştırmak zorundalardır.

ÜDY Belgesi Nasıl Alınır?

ÜDY belgesi almanın iki yolu vardır. Bunlardan biri zaten yönetici olarak çalışmış ve çalışmakta olan adaylar için doğrudan ÜDY belgesi alma yöntemidir. İkincisi ise sınav yolu ile belge alma yöntemidir. İki yöntemde de bakanlığın yetkilendirdiği kurumlar devreye girer. Doğrudan başvurularda taşımacılık firmasında çalışmış olmak belgelerle kanıtlanmalıdır. Beş yıllık sicil durumunu belirten belgeler kuruma verilmelidir. Bu bir anlamda sınavdan muafiyet ve belge hakkı demektir.

Eğitim alarak belge sahibi olma yönteminde ise bakanlığın belirlediği şartlar yine geçerlidir. Bakanlığın yetkilendirdiği kurumda belirlenen saat ve müfredatta eğitim alma ve eğitimi başarıyla tamamlama zorunluluğu vardır. ÜDY belgesi eğitim süreçleri belge türüne göre değişmektedir. Eğitimler taşımacılık alanında yönetici niteliklerine ve donanıma ulaşmış kişiler yetiştirmektir. Mesleki yeterliliğe sahip oldundu bakanlığın yapmış olduğu sınavlardan başarılı olunarak kanıtlanabilmektedir.

Taşımacılık Üst Düzey Yönetici Eğitimi Programları

Eğitim programları sınavların yapılacağı tarihlere odaklı olarak planlanır. Müfredat ve ders içerikleri bakanlık tarafından belirlenir. Eğitim süresince dene sınavları ve çıkmış sorularla adaylar sınava hazırlanır. ÜDY 1 belgesi, ÜDY 2 belgesi, ÜDY 3 belgesi ve ÜDY 4 belgesi almak için uygulanan eğitim programları temelde farklı içeriklerde olsa da sınav tekniklerine hazırlanma hepsinde aynı standartlardadır.  Ortama 100 saat üzerinde olan taşımacılık üst düzey yönetici eğitimi sürecinde devamsızlık hakkı 1/5 oranındadır. Milli Eğitim Bakanlığın yapacağı sınavdan en az 70 puan almak zorunludur. Müfredatta yer alan derslerin en az %80’ nine katılım zorunludur. Sınav soruları belge kapsamının içeriklerine göre hazırlanmaktadır. Taşımacılık sektöründe yöneticilik yapabilmek için bu sınavlarda başarılı olmak şarttır. Mesleki yeterlilik sınavı olan bu sınavlarda taşımacılık sektöründeki yöneticilik mesleğinin donanımına sahip olunduğunu kanıtlayan başarı elde edilir.

ÜDY Belgesi Almak Ne Kadardır?

ÜDY belgesi alırken ödenecek fiyatlar doğrudan belge alma ve sınava girerek belge alma çeşitlerine göre değişmektedir. Eğitim programlarının fiyatları bakanlığın belirlediği eğirim kapsamına göre belirlenmektedir. ÜDY belgesi fiyatları konusunda size yardımcı olan kurumumuzla iletişime geçerek en uygun fiyatlara ulaşabilirsiniz. Belge almak için kurs eğitimine ve doğrudan başvuruda belirtilen belge maliyetine ödeme yapmak gerekmektedir.

ÜDY belgesi alırken en uygun koşullarda yetkilendirilmiş kurumumuzdan destek alabilirsiniz. Eğitim ücretleri için taksitli ödeme avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Üst düzey yönetici mesleki yeterlilik belgesini mutlaka bakanlık onaylı kurumlardan almalısınız. Bakanlığın onaylamadığı kurumların vereceği belgeler geçerli değildir. Yeni Ümit Eğitim kurumları olarak çıkmış sorular ve sınav hakkındaki farklı yardımlar için yanınızdayız.

Bizi Twitter dan da takip edebilirsiniz

Tıkla puan ver
[Total: 4 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?