Boru Hattı Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Boru Hattı Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Boru Hattı Taşımacılığı Nedir?

Boru Hattı Taşımacılığı

Ham petrol, doğal gaz, gaz, benzin, motorin gibi enerji maddelerinin naklinde kullanılan bir ulaşım taşımacılık modudur. Boru hatları taşımacılığına 19. yüzyıl’ın sonlarına Vladimir Shukhov ve Branobel (Nobel Kardeşler) şirketi öncülük etmiştir. En önemli avantajı büyük miktarda petrol ve doğal gazı başka bir bölgeye nakletmede en ekonomik yoldur. Demiryollarıyla mukayese edildiğinde gönderilen miktar başına daha az masraf ve daha yüksek kapasiteli nakliyedir. Boru hatları deniz altına da inşa edilebilir, her iki yöntemde ekonomik ve teknik yönden çok fazla dikkat gerektirir, çoğunlukla petrol denizlerde tanker gemileriyle taşınır. Bakü-Ceyhan Boru Hattı, Mavi Akım Boru Hattı gibi…

Boru Hattı Taşımacılığı ve Avantajları

Demiryolunda olduğu gibi bu taşıma türünde de ilk yatırım maliyeti yüksektir. Genellikle ham petrol, doğalgaz gibi likit ya da gaz halinde olan ürünler taşınmaktadır. Güvenilir olması ve çok yüksek miktarda ürün taşıma imkânı vermesi büyük avantaj sağlar.. Fakat esnekliği son derece düşüktür. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de son yıllarda boru hatları ile taşımacılığa önem verilmeye başlanmıştır.

Boru hatlarının genel karakteristiği yanı sıra, özellikle ülkemizin coğrafi konumu nedeni ile Türkiye üzerinden geçecek olan uluslararası ham petrol ve doğalgaz boru hatlarının hızla artması beklenmektedir Boru hatları uzun mesafeler içme ve sulama suyu taşımak içinde kullanılır, bu tip boru hatları suyu tepelerin üzerinden taşımak veya kanal ve oluklarda olabilecek buharlaşma, kirlenme veya çevresel etkilerden korumak için kullanılır.

Türkiye’de Doğalgaz Boru Hatları

  • Rusya – Türkiye Doğalgaz Boru Hattı (Batı Hattı)
  • Mavi Akım Doğalgaz Boru Hattı (Mavi Akım)
  • Doğu Anadolu Doğalgaz Ana İletim Hattı (İran – Türkiye)
  • Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı (BTE)
  • Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Enterkonneksiyonu (TYE)
Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?