Mobil İletişim Araçları

Mobil İletişim Araçları

Mobil İletişim Araçları Nedir?

Mobil İletişim Araçları

WAP (Wireless Application Protocol) Kablosuz İletişim Protokolü WAP kullanıcıların bu teknoloji sayesinde cep telefonları veya diğer mobil terminaller aracılığıyla hiçbir kablo ve arabirim bağlantısına ihtiyaç duymadan internete erişimlerini sağlayan kablosuz iletişim standardıdır. WAP internet haberleşmesinin çeşitli bilgi ve haberleşme hizmetlerinin mobil kullanıcılara kolayca ulaşmasını sağlar. Bugüne kadar mobil telefon kullanıcısının veri iletişimi çoğunlukla SMS (Kısa mesaj servisi) üzerinden gerçekleştiriliyordu.

Kullanıcıların temel veri iletişimi gereksinimlerini karşılayan SMS’ ten sonra açık bir teknoloji olan WAP ile standart olarak telefondan ve mobil iletişim ağından bağımsız olarak bilgi servislerine ulaşması sağlanmıştır.

GPRS

GPRS teknolojisi kullanıcıya yüksek erişim hızının yanı sıra, bağlantı süresine göre değil gerçekleştirilen veri alışverişi miktarı üzerinden tariflendirilen ucuz iletişim olanağı sağlamaktadır. GPRS teknolojisini kullanabilmek için mobil şebeke ve servis sağlayıcı altyapısına GPRS donanım ve yazılımları entegre etmek ve GPRS uyumlu mobil telefonlar gereklidir.

GPS

Küresel konumlandırma sistemi dünya etrafında bir yörünge izleyen 24 uydu yoluyla Dünya üzerindeki çok küçük şeylerin bile yerini belirlemeyi mümkün kılan sistemdir. Doğruluk derecesi 10 ile 100 m arasında farklılık gösterir.

GSM

Mobil iletişim için küresel sistem. Avrupa da kullanılan mobil iletişimin en bilinen adıdır.

MMS

Çoklu ortam mesaj servisi. GSM de bulunan SMS servisinin ses ve resimlerle desteklenerek geliştirilmiş halidir

VPN

Sanal özel ağ. Herkese açık olan iletişim altyapısını kullanan özel bir veri ağıdır. Tünel protokolü ve çeşitli gevenlik prosedürleri ile izinsiz girişlere karşı korunur. Umts, Sımtrack, Webtrack, Space Checker gibi çoğaltmak mümkündür.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?