Src 1 Belgesi

Src 1 Belgesi Nedir? Uluslararası Yolcu Taşımacılığı yapmak isteyen sürücülerin alması yasal olarak zorunlu olan bir belge türüdür.

src 1 belgesi

ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN SÜRÜCÜLER SRC 1 BELGESİNE SAHİP OLMASI ZORUNLUDUR. SRC BELGESİ EĞİTİMİ TOPLAMDA 40 SAATTİR. EĞİTİMİN %80’İNE DEVAM ZORUNLUDUR. SRC 1 BELGESİNİ ALAN SÜRÜCÜLER SRC 2 BELGESİNİDE ALMIŞ KABUL EDİLİR.

Src 1 belgesi Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin yasal olarak almaları gereken bir belge türüdür. Bu belge olmadan sınır kapılarından çıkış izni verilmemektedir. Aşağıda belirtilen yetki belgeleri uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firmalar tarafından alınır.

A2 yetki belgesi
B1 yetki belgesi
B2 yetki belgesi
B3 yetki belgesi
F2 yetki belgesi

Bu eğitimde, düzenli yolcu taşımacılığı, turizm taşımacılığı, gümrük ve kaçakçılık mevzuatı gibi toplam 16 dersten eğitim alınır. Bu mesleki eğitimleri sürücüler dikkatli bir biçimde almaları gerekmektedir. Yolcu taşımacılığında kullanılan otobüslerde kaptana yardımcı olmak için host ya da hostesler yardımcı eleman olarak çalışırlar. Bu belgeyi alan sürücüler en fazla 66 yaşına kadar çalışabilirler. Ayrıca büyük otobüs kategorisine giren araçları kullanmak için alt yaş limiti 26 yaştır.

Src1 Belgesi

Src türü mesleki yeterlilik belgesi 4′ e ayrılır.

  • SRC 1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı
  • SRC 2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı
  • SRC 3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı
  • SRC 4 : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı
Ody ve Üdy Eğitim Takvimi

Yazı hakkında yorum yazabilirsiniz