Yol Ver Levhası 

Yol Ver Levhası 

Ana yol-tali yol kavşaklarında, tali yoldan kavşağa yaklaşmakta olan sürücülerin gerekmediği hallerde kavşakta durmaksızın, anayolda seyretmekte olan araçlara yol vermesi icap ettiğini belirtir.

 Yol Ver Levhası Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tanımlanan biçim ve boylardadır. Omega direğe uygun olarak delikleri açılmıştır. Uzun seneler zorlu hava şartlarına dayanmaktadır ve renklerini kaybetmez. UV ışınlarına dayanıklıdır. Reflektif özelliği sayesinde karanlıkta basit fark edilir. Kazaları azaltır.

Yol Ver Levhası Kullanımı

Yol Ver Levhası Kullanımı
Yol Ver Levhası Kullanımı


Trafik levhaları, sürücü ve yayalara uymaları gereken kaideleri simgelerle anlatır. Yeterli sayıda kullanılması gerekir. Kolay görünür alanda yerleştirilmesi, tercihen uzun direk kullanılması önerilmektedir. Trafik kazalarında, kazanın meydana geldiği yerde yeterli ve doğru trafik levhasının olup olmadığının da tahkikat konusu olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Trafik işaretlerinin manalarını anlamak ve bilmek sürücü ve yayaları kazalardan korur.

Yol Ver Levhası Nasıl Montaj Edilir


Trafik levhaları genellikle omega direklere monte edilir. Bu direkler, “w” biçiminden ötürü omega olarak adlandırılmaktadır. Gövde bölümünde eşit periyotlarla levha bağlanmasına uygun vida delikleri yer almaktadır. Trafik levhaları büyüklüklerine göre bir ya da iki tane  omega direğe bağlanılır. Buna ek olarak standart yuvarlak galvaniz direkler ya da teleskopik levha direklerine de levha bağlanması gerçekleştirilir. 

Raylı trafik işaretleri yuvarlak direklere kelepçe ismi verilmekte olan ek bir aparat ile sabitlenir. Bu biçimde trafik levhasının ön tarafında vida deliği bulunmamaktadır görünmez. 

 Standart Yol Ver Trafik Levhası Ölçüleri

 Yoğun olarak kullanılmakta olan trafik levhalarının Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen trafik boyutları aşağıdaki gibi olmaktadır. Bu boyular dışında değişik ebatlarda özel levha üretimleri de mevcut olmaktadır. 

  • 50 santim Yuvarlak Yol Ver Trafik Levhası
  • 60 santim Kare Yol Ver Trafik Levhası
  • 90 santim Üçgen Yol Ver Trafik Levhası
  • 75 santim Üçgen Yol Ver Trafik Levhası
  • 75 santim Sekizgen Yol Ver Trafik Levhası
  • 60 santim Sekizgen Yol Ver Trafik Levhası
  • 30 x 100 santim Dikdörtgen Yol Ver Trafik Levhası
  • 50x 75 santim Dikdörtgen Yol Ver Trafik Levhası

 Yol Ver Levhasının Anlamı

 Genel anlamda Yol Ver Levhasının Anlamı Yol Ver İşareti oldukça önelidir. Genel olarak sizden önce rol önceliği olan bir araç veya yaya yol vermeniz gerektiğini anlatmaktadır.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?