Çekici ve Kamyonlarda Dingil Konfigürasyonları

Çekici ve Kamyonlarda Dingil Konfigürasyonları

Çekici ve Kamyonlarda Dingil Konfigürasyonları Nedir?

Çekici ve Kamyonlarda Dingil Konfigürasyonları

Çekici ve kamyonlarda dingil konfigürasyonlarına geçmeden önce, araçlardaki dingillerin fonksiyonlarına göre ayırımını yapmak gerekir. Her motorlu ticari araçta motordan güç alan ve aracın hareketini sağlayan “tahrikli” (bir güç ile harekete geçirilen) dingil bulunmakla birlikte, motordan güç almayan ancak aracın yükünü paylaşan ve tahrikli olan dingil hareket yönünde izleyen dingil veya dingiller bulunur.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı yapmak için SRC 5 Belgesi Eğitimi Almak İçin Sayfayı Ziyaret Ediniz.

Dingil konfigürasyonları tanımlanırken, bu ayırım net bir şekilde yapılmıştır. Ayrıca, her bir dingilin iki ucu olduğu ( sağ ve sol ) ve her ucunda da bir lastik (veya lastik grubu) bulunması nedeniyle, tanımlamada bu üç temel nokta kullanılmıştır.

Şöyle ki;

  • 4×2 araçlar

Araç, dört lastik grubunu haizdir ve bu lastik gruplarından sadece ikisi tahrikli dingile bağlı lastik gruplarıdır. (Dört lastik grubu, aracın iki dingilli olduğunu gösterir.

  • 4×4 araçlar

Araç, dört lastik grubunu haizdir ve bu lastik gruplarının sadece ikisi tahrikli dingile bağlıdır. (Altı lastik grubu, aracın üç dingilli olduğunu gösterir.

  • 6×2 araçlar

Araç, altı lastik grubunu haizdir ve bu lastik gruplarının sadece ikisi tahrikli dingile bağlıdır.(Altı lastik grubu, aracın üç dingilli olduğunu gösterir).

  • 6×4 araçlar

Araç, altı lastik grubunu haizdir ve bu lastik gruplarının dördü tahrikli dingillere bağlıdır.(Altı lastik grubu, aracın üç dingilli olduğunu gösterir).

  • 8×2 araçlar

Araç, sekiz lastik grubunu haizdir ve bu lastik gruplarının ikisi tahrikli dingile bağlıdır. (Sekiz lastik grubu, aracın dört dingilli olduğunu gösterir).

  • 8×4 araçlar

Araç, sekiz lastik grubunu haizdir ve bu lastik gruplarının dördü tahrikli dingile bağlıdır. (Sekiz lastik grubu, aracın dört dingilli olduğunu gösterir).

Dingil Nedir?

Araçlarda tekerleğin dönmesi için merkez hizadaki şaft bölümüne dingil denir. Ayrıca halk arasında dingillere aks da denilir. Dingil araç tekerlekleri ile beraber döndüğü gibi tekerlekler de dingilin uç kısımlarındaki yatak bölümüne bağlı olarak da dönebilir.

Dingil Ne İşe Yarar?

Kamyon, Çekici, Otobüs, Otomobil veya farklı özelliklere sahip iş makinaları gibi her türlü tekerlekli aracın dönme hareketini gerçekleştirebilmesi için dingil kullanması gerekir.

Tıkla puan ver
[Total: 2 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?