Tork ve Beygir Gücü Eğrilerinin Anlamı

Tork ve Beygir Gücü Eğrilerinin Anlamı

Tork ve Beygir Gücü Eğrilerinin Anlamı Nedir?

Tork ve Beygir Gücü Eğrilerinin Anlamı

Motorların tork ve beygir gücü değerleri sabit olmayıp, devir sayısına göre değişim gösterir. Değerler aslında belirli bir devirde motorun sunabildiği en yüksek tork yada beygir gücü dür. Bu bakımdan motorun beygir gücünü veya torkunu, hangi devirde sunduğu önem kazanır. Genelde üreticiler, motorlarının tork ve beygir gücü değerlerinin devir sayısına göre değişimini gösteren eğrileri taşıtlarının broşürlerine koyarlar. Bu eğrilerin anlaşılması hem taşıt seçiminde hem de ekonomik kullanımda büyük önem taşır Bu eğriler sürücülerin taşıtlarını planlı olarak kullanması için ve çeşitli yol şartlarında kullanım stratejisi geliştirmesi için önemlidir

Ekonomik ve güvenli kullanım için genel kural aracı motoru maksimum torkunu sunduğu devir aralıklarına yakın devirlerde kullanmak olarak tanımlanır. Göstergedeki yeşil bölümden ayrılmamak her zaman en güvenilir yoldur. Ancak motorun verimli çalışma devri yüke, yol kalitesine, sürtünmelere ve özellikle yokuş eğimine bağlı olarak değişir Bu nedenle aracın ekonomik olarak kullanılacağı hızı ve devir sayısını belirlemek, torkun ve beygir gücünün devir sayısına göre değişimini bilmekle mümkün hale gelir.

Üreticilerin sunduğu motor eğrileri genelde, devir sayısı ile buna karşılık gelen beygir gücü, tork ve yakıt tüketimi değerlerinden oluşur. Yokuş yukarı yollarda maksimum torka yakın devirlerde gitmek en İyi sonucu verirken düz yollarda daha düşük devir sayıları yeterli olabilir Sürücünün, göstergedeki yeşil bölümün belirttiği devir aralığından ayrılmadan, aracın bu devir aralığının üst kısmında mı, yoksa alt kısmında mı kullanması gerektiğini bu veriler ışığında belirlemesi gerekir. Her yol şartında ekonomik kullanım ancak bu verilere dikkat edilmesi durumunda mümkün olabilir.

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 4]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?