Kaybedilen Müşterinin Geri Kazanılması

Kaybedilen Müşterinin Geri Kazanılması
Kaybedilen Müşterinin Geri Kazanılması 7
Kaybedilen Müşterinin Geri Kazanılması

Kaybedilen Müşterinin Geri Kazanılması Nasıl Olur?

Müşterilerin hizmet kalitesini değerlendirmede önemli olan faktörlerden biri de işi başlangıçta doğru yapmaktır. En iyi kuruluşlar için bile hizmet aksamalarının ve hataların olması kaçınılmazdır. Diğer yandan hizmet müşterinin önünde gerçekleştiğinden hataları gizlemek de hemen hemen olanaksızdır. İşler yanlış gittiğinde müşterinin hizmeti sunan kuruluşu değiştirmesi için iyi bir ortam doğmuş olur. Böyle bir durumda müşteri yaşadığı kötü deneyimi başkalarıyla da paylaşabilecektir. Bu durumda etkili bir şekilde müşterinin kazanılması programının uygulanmasına ve ilişkinin korunun devam ettirilmesine çalışılmalıdır. Eğer kuruluş bunda da başarısız olursa, üst üste gelen hatalar müşterinin tamamen kaybedilmesine neden olabilir.

Kaybedilmiş Müşteriyi Geri Kazanmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kaybedilmiş müşteriyi geri kazanma
Kaybedilmiş müşteriyi geri kazanma

1-Kaybedilen Müşterilerinizi Tespit Edin

Kayıp müşterileri tanımlayın. O tarihten bu yana aktif olmayan müşteriler veri tabanımızda mevcut tüm demografik ve psikografik özelliklerle temsil edilmelidir.

2-Kaybolan müşterilerinizin neden kaybettiğinizi sorgulayın

Kayıp müşteri sorunu sizin için en büyük ikilemlerden biri olabilir. Yani müşterilerinizi kaybetmenin stresi, yeni müşteri bulma sorunlarıyla birleştiğinde karşılaştığınız sorunlar çok daha karmaşık bir noktaya ulaşıyor. Bu çıkmazdan çıkıp daha kaliteli bir çözümün kapısını aralamak istiyorsanız bunu çok basit bir şekilde yapmanız gerekiyor.

3- Müşterilerinizin kime gittiğini belirleyin

Müşterilerinizin sizden neden kaçtığını anladıktan sonra sizden kaçan müşterilerin bir sonraki durağı neresi olacak? Bu konuyu derinlemesine incelemek ve kaliteli bir çözümün kapısını aralamak için mutlaka bir analiz yapmanız gerekmektedir. Özellikle rakiplerinizden müşteri çekmeye çalışıyorsanız bu konu hakkında detaylı çalışmalar yapmanın sizin için çok önemli olacağını bilmelisiniz.

4-Tekrar iletişim kurum

Şu ana kadar gerçekleştirdiğiniz tüm işlemlerin amacı müşterilerinizin başarılı bir şekilde değerlendirilmesi ile ifade edilebilir. Müşterilerinizin başka yerlere kaçması, sizden uzaklaşması marka profilinizi olumsuz etkileyen durumlardan biri sayılabilir. Bu durumdan kurtulmak için doğru eylemlerin neler olduğunu bulmanız gerekir.

Üdy Belgesi

Facebook sayfamız: https://www.facebook.com/udybelgeleri/

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?