Taşımacılıkta Teknik Standartlarında Türkiye’de Durum

Taşımacılıkta Teknik Standartlarında Türkiye’de Durum

Teknik Standartlarda Türkiye’nin Durumu Nedir?

Türkiye’de son yıllarda taşıma araçlarının kullanımı ve ulaşım politikalarının oluşumu, dünyadaki ve Avrupa’daki eğilimlerle paralellik arz etmektedir.

Türkiye’de Taşımacılık Oranı

Ülkemizde yük taşımacılığının %87’sinin, yolcu taşımacılığının %94’e yakınının karayolu ile yapıldığı hesaplanmaktadır.

Buna rağmen özellikle uluslar arası ithal, ihraç ve transit taşımacılık anlayışı yaygınlaşmaktadır. Demiryolu, karayolu, havayolu ve denizyolunun müşterek kullanımı resmi kurumlarla birlikte taşımacılık yapan özel işletmeciler tarafından da benimsemiş bulunmaktadır. Özellikle Ro-Ro taşımalarında son yıllarda ortaya çıkan gelişme ve Ro-Ro hatlarının artması, başarılı işletmecilerden birinin Türkiye’de karaya paralel Ro-Ro hatları oluşturma projesini gündeme getirmesi kayda değer gelişmeler olarak gözlenmektedir.

Türkiye’nin bölgesi için kendine ön gördüğü köprü rolünü eksiksiz yerine getirmesi ise; limanlarımızın ve demiryollarımızın gelişmesi, Avrupa ve Asya kara ulaştırma koridorlarının ve otoyol inşaatlarının tamamlanması, taşıma araçlarının verimli kullanımı, taşıma kuruluşlarının ve taşıma kültürünün gelişmesi ile sağlanabilecektir.

Son yıllara Türkiye kara taşıma filoları gerek yük taşımacılığı alanında, gerek yolcu taşımacılığı alanında dünya standardın da filo işletme anlayışı ve personele sahip bulunmakta ve rekabetçi özelliğini geliştirmektedir. Ticari taşıt kullanımı Türkiye için en önemli istihdam ve kamu geliri yaratan alan durumundadır. Taşıtların ithalatında, imalatında ve işletilmesinde ekonomiklilik, verimlilik ile birlikte çevre ve yüksek güvenlik ve kazaların en aza indirilmesi de ana eğilim haline gelmiştir.

Filoların oluşturulması işletilmesi filo personelinin eğitilmesi ve bu alanlarla ilgili tüm kişi ve kuruluşların temel hedefleri ve işlerinin ayrılmaz parçası durumuna gelmiş bulunmaktadır.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?