ULUSLARARASI SÜRÜCÜ BELGESİ

ULUSLARARASI SÜRÜCÜ BELGESİ
ULUSLARARASI SÜRÜCÜ BELGESİ 1

uluslararası sürücü belgesi

Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir?

Uluslararası sürücü belgesi, sınıflarına uyan araçların sürülebilmesi için, ikili veya çok taraflı anlaşmalar uyarınca, uluslararası otomobil kurumları tarafından, 1 yıl süre ile verilen ve verildiği ülke dışındakiler için geçerli olan sürücü belgesidir.

b) Kullandırmaya yönelik sözleşmeler

Zayi Edilen Veya Yıpranan Sürücü Belgelerinin Değiştirilmesi

Zayi edilen ve yıpranmış olan sürücü belgelerinin yenisinin düzenlenmesi için belge sahibinin dilekçe ile herhangi bir tescil kuruluşuna müracaatı üzerine, tescil kuruluşunca; bilgisayar sürücü belgesi veri kayıtlarından müracaatın kontrolü yapılır ve herhangi bir sakınca bulunmadığı tespit edilirse belgenin yenisi düzenlenerek ilgiliye verilir. Ancak, bilgisayar sürücü belgesi veri kayıtlarında bulunmayanlar ile beyan edilen bilgilerle ilgili kayıtlar arasında farklılık arz edenlerin durumu, ilgili tescil kuruluşuna en seri şekilde sorulmak suretiyle, alınacak cevaba göre işlem gerçekleştirilir.

Beynelmilel (uluslararası sürücü belgesi) Belge için gerekli olan evraklar;

T.C. Vatandaşları için

  • Sürücü Belgesinin aslı,
  • TC kimlik numarası, (Sürücü belgesinde T.C. Kimlik numarası yazmayan müracaat sahiplerinin kimlik aslı veya fotokopisini ibraz etmeleri gerekmektedir)
  • 2 Fotoğraf

Yabancı Uyruklu Vatandaşlar İçin 

  • Sürücü Belgesinin aslı,
  • 2 Fotoğraf,
  • Sürücü Belgesinin Diplomatik Temsilcilik (Konsolosluk veya Büyükelçilik) Onaylı Tercüme

Uluslararasi Sürücü Belgesi, ilgili Uluslararasi Anlaşma geregi, düzenlendiği ülkede geçersizdir. Bu belge Uluslararası anlaşmaya taraf pek çok dünya ülkesinde geçerlidir. Bunun tek şartı, o ülkede turist olarak bulunmak ve daimi ikametinin olmamasıdır.

Belgenin geçerliliği düzenlendiği tarihten itibaren 1 yıldır. Bu sebeple ibraz edilen sürücü belgesinin de en az 1 yıl geçerliliği olması istenir.

Devletin mali mevzuatina göre, Uluslararası Sürücü Belgesinin harç tutarları her sene başında yeniden düzenlenmektedir. Ayni mevzuata göre; belgenin yenilenmesi için eskisini iade edenlere harç indirimi uygulanabilmektedir.

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu

ADRES; Huzur Mah. Fazıl Kaftanoğlu Cad. No:2 Seyrantepe-34485 Sarıyer/İstanbul +90 (212) 282 81 40 +90 (212) 395 38 38
Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?