Hukukun Dalları

1.353
Hukukun Dalları

Hukukun Dalları Nelerdir?

Kara Avrupa’sı hukuk sisteminde ve Türkiye’de hukuk, kamu hukuku ve özel hukuk olmak üzere ikiye ayrılır.

kamu hukuku

1. Özel Hukuk: Özel hukuk kişilerin birbirleriyle olan ilişkilerini, eşitlik ve irade serbestîsi esasına göre düzenleyen hukuk kuralların bütünü olarak tanımlanabilir. Özel hukuk ilişkisi iki taraflıdır. Yani bir özel hukuk ilişkisinin ortaya çıkabilmesi için, tarafların karşılıklı anlaşmaları gerekir. Özel hukukta irade serbestisi ve tarafların eşitliği ilkesi geçerlidir. Özel hukukta herkes kendi iddiasını ispatlamak zorundadır. Keza özel hukukta kimse re’ sen icra yetkisine sahip değildir. Haklı olan kişiler dahi hakkını almak için mahkemeye başvurmak zorundadır.

2. Kamu Hukuku: Kamu hukuku, bir devletin teşkilatını, bir devlet ile bir başka devlet ve bir devlet ile bireyler arasındaki ilişkileri düzenleyen hukuk kurallarının bütünüdür. Kamu hukuku ilişkisinde taraflardan birisi olan devlet üstün konumdadır. Kamu hukuku ilişkisi tek taraflıdır. Kamu hukuku ilişkisinde devletin yaptığı işlemlerin hukuka uygun olduğu konusunda karine (varsayım) vardır.

Eğer devlet hukuki ilişkiye kamu gücünü kullanarak katılmakta ise kamu hukuku ilişkisi aksi halde özel hukuk ilişkisi var demektir.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?