Özel Hukukun Dalları

1.832
Özel Hukukun Dalları

Özel Hukukun Dalları Nelerdir?

Özel Hukukun Dalları

a- Medenî Hukuk

Medenî hukuk, kişilerin toplum içinde yaşaması bakımından bir hüküm ve değer ifade eden bütün eylem ve davranışlarını, işlem ve ilişkilerini düzenleyen hukuk kurallarının bütünüdür.

b- Borçlar Hukuku

Borçlar hukuku medenî hukukun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle birçok eserde borçlar hukuku, medenî hukukun bir dalı olarak kabul edilmektedir. Borçlar hukuku, kişiler arasında borç ilişkilerini düzenleyen özel hukukun bölümüdür. borçlar hukuku, borç ilişkisinin doğumunu, hükümlerini, türlerini ve sona ermesini inceler.

c- Ticaret Hukuku

Ticaret hukuku, kişilerin “ticarî” nitelikteki ilişkilerini düzenleyen hukuk kurallarının bütünüdür. Ticaret hukuku, borçlar hukukuyla çok yakından ilişkilidir. Borçlar hukuku kişilerin ticari nitelikte olmayan borç ilişkilerini düzenlediği halde, ticaret hukuku aynı ilişkilerin “ticarî” nitelikte olanlarını düzenler.

ÜST DÜZEY YÖNETİCİ BELGESİ
Karayolu Taşımacılığı işinde istihdam edilen üst düzey yöneticiler için ulusal ve uluslararası üdy belgesi hakkında bilgi almak için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.
https://www.udybelgesi.com/udy_belgesi_nasil_alinir.asp

d- Devletler Özel Hukuku

Devletler özel hukuku, özel hukuk alanında yabancı unsur taşıyan hukukî ilişki ve ihtilafların çözümünde uygulanacak kurallardır oluşmuş hukuk dalıdır.

HUKUKUN KAYNAKLARI

Hukukun 3 tür kaynağı vardır. Bunlar yazılı, yazısız ve yardımcı kaynaklardır.

Bizi Twitter‘da takip edebilirsiniz.

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?