Haberleşme ve İletişim Teknolojileri

Haberleşme ve İletişim Teknolojileri

Haberleşme ve İletişim Teknolojileri Nedir?

Haberleşme ve İletişim Teknolojileri

Birisi iyi iletişim kurabiliyorsa genel olarak hayatında başarılıdır. İnsanın iletişimi başarabilmesi için önce iletişimin ne olduğunu anlaması gerekir. İletişim teknolojisi dersinin amacı iletişimin lojistik ve taşımacılık sektöründeki yeri ve önemi hakkında kursiyeri bilgilendirmektir.

Günümüz toplumunda teknoloji, iletişimde yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunlardan en yoğun olarak kullandıklarımız; televizyonlar, bilgisayarlar ve cep telefonlarıdır. Ayrıca çağrı cihazları, telsizler, araç telefonları, faks cihazları, telgraf, uydu sistemleri, GSM hizmetleri (cep telefonları ve bunların üzerinden verilen bazı hizmetler GPRS vb.) , bilgisayarlı araç yol kılavuzları (Navigation) gibi bir çok iletişim teknolojileri iş ve özel yaşantımızın vazgeçilmezleri arasına girmişlerdir. GPS uyduları mobil iletişim sistemlerinde kullanılmaktadır.

GPRS cep telefonları üzerinden verilen bir hizmettir. İhtiyaç duyulduğunda en yakın sağlık merkezi, eczane, polis merkezi, postane, akaryakıt istasyonu vb. gibi yerlerin adresleri cep telefonları üzerinden GPRS servisi kullanılarak öğrenilebilir.

  • Navigation (yol kılavuzu) araç içine monte edilebilen bilgisayarlı yol kılavuzlarıdır.
  • Navigation cihazı uydu ile iletişime geçerek sürücülerin dünya üzerinde hangi noktada bulunduğunu hassas bir şekilde belirler.
  • Sürücüler gitmek istediği yeri yol kılavuzu üzerindeki birkaç tuşu kullanarak belirler. Yol kılavuzu da en kestirme yolu anında hesaplar.
  • Ayrıca yolculuk sırasında hem sesli hem de görsel olarak sürücüleri yönlendirir. Adres sormadan ihtiyaç duyulan tüm yollar, caddeler, postane, hastane,eczane, havaalanı, istasyon, tarihi mekan vb. yerler kolayca bulunabilir.
  • Yoğun küresel rekabet ortamında büyük veya küçük tüm firmaların ve çalışanların iletişim teknolojilerinden faydalanmaları, bunları kullanma zorunluluğu kaçınılmaz olmuştur.
  • Firmalar iş bağlantılarını, sipariş, her türlü bilgi alışverişleri, transferler ve akla gelebilecek bir çok meseleyi uzaklara gitmeden iletişim teknolojilerini kullanarak gerçekleştirebilir
  • Lojistik ve taşımacılık sektöründe iletişim teknolojileri her geçen gün daha fazla kullanılmaktadır.
  • GPS uyduları sayesinde firmalar merkez bilgisayarları veya internet üzerinden, araçların konum bilgileri, hızları, aksaklık ve acil durum gibi bir çok bilgileri görebilmektedir.
  • İletişimin etkinliğinin ölçütü, bir iletişim sürecinde karşımızdakine ya da hedef kitleye yönelttiğimiz bildirinin karşılığında, amaçladığımız sonucun alınıp alınmamasıdır.
Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?