Kaçakçılık ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu

Kaçakçılık ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu

Kaçakçılık ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Nedir?

Kaçakçılık ve Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu

Kaçakçılık: Bilindiği üzere, teknolojik gelişmeler, sınır ötesi geçişlerin çabukluğu, ülkelerin ekonomi politikalarının değişimi gibi faktörler; kişilerin müşterek suç işlemelerini kolaylaştırmakta ve aynı zamanda suça uluslararası bir nitelik katmaktadır. Buna göre yasaların vermiş olduğu yetkiler dışındaki hareketlere kaçakçılık diyoruz. Vergi oranlarının artırılması, fiyatların yükseltilmesi, çabuk ve kolay para kazanma hırsı, bazı ülkelere uluslararası düzeyde uygulanan ekonomik ve siyasi ambargolar, sınırlarımızdaki arazi yapısının geçişe müsait olması, alınan fiziksel önlemlerin, personelin, teknik ve elektronik donatımın yetersizliği personelin uzmanlaşamaması gibi nedenler kaçakçılığın oluşumunu artırıcı ve kolaylaştırıcı faktörler olarak gözümüze çarpmaktadır.

  • Pasavan: Sınır bölgelerinde, antlaşmalarla tespit edilmiş şartları taşıyan kimselere, komşu ülkenin topraklarına geçmek için, pasaport yerine verilen belgedir.
  • Pasavan Kapısı: Pasavanlı şahıslar için açılan ve gümrük muhafaza memurlarının kontrolünde bulunan kapılardır.
  • Giriş Kaçakçılığı: Kaçağa konu olan madde ve eşyaların yasadışı yollarla yurt içine getirilmesidir.
  • Çıkış Kaçakçılığı: Kaçağa konu olan madde ve eşyaların yasadışı yollarla yurt dışına çıkarılmasıdır.
  • Kaçakçılığa Teşebbüs: Kaçakçılık yapmak amacıyla gerekli vasıtaların hazırlanması ve kaçakçılığın kendi isteği dışında konulmuş önleyici tedbirler nedeniyle meydana gelememesi durumudur.
Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?