Sigortanın Tanımı Konusu ve Önemi

1.110
Sigortanın Tanımı Konusu ve Önemi

Sigortanın Tanımı Konusu ve Önemi Nedir?

Sigortanın Tanımı Konusu ve Önemi Hakkında Bilgiler:

Sigortanın Tanımı Konusu ve Önemi

Sigorta Nedir?

Gerçek ya da tüzel kişilerin güncel veya gelecekte karşılaşacağı her nevi tehlikeden (rizikodan) doğan zararları tazmin etmeyi taahhüt etmelerine sigorta denir.  Ani ve beklenmedik risklere karşı önceden ödenen pirim karşılığında riskin sigorta şirketine transferini kapsayan iki taraflı sözleşme sigortanın konusunu oluşturur.

Sigortanın Önemi

Sigortanın önemini daha çok kavradığımız bu günlerde malımızı, yuvamızı, işimizi, canımızı güvence altına almak için bir faciayla, bir kazayla, veya herhangi bir riskle yüz yüze gelmeyi beklememeliyiz. Olabilecek herhangi bir kazada, faciada veya herhangi bir rizikoda belki can kaybını engelleyemeyiz, ancak en azından sigorta yaptırarak geride kalan bir yaşamı veya yaşamımızı maddi olarak güvence altına alabiliriz.

Sigorta Poliçesi Nedir?

  • Sigortalının teklifi, sigortacının kabulü sigorta priminin ödenmesi ile geçerli olan ve sigorta hukukuna göre hazırlanan sözleşmeyi gösteren belgeye denir.
  • Poliçe üzerinde sigorta şirketinin unvanı, adresi, sigortalının adı, riskle ilgili bilgiler, prim, sigorta başlangıç ve bitiş tarihleri, sigorta koşulları vs. yer alır.

Sigorta Nerede Geçerlidir?

Sigorta sözleşmenin yapıldığında gösterilen coğrafi sınırlar içersinde geçerlidir. Yurtiçi sigortalarda T. C sınırları, uluslararası sigorta sözleşmelerinde ise sözleşmede gösterilen sınırlar geçerlidir.

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?