Poliçe Ne Demek? Poliçe Örneği

Poliçe Ne Demek? Poliçe Örneği

Poliçe Nedir?

Poliçe örneği

Poliçe üçlü bir ilişkiyi düzenleyen senettir. Senedi düzenleyen (keşideci), diğer bir kişiye (muhatap), poliçede ismen gösterilmiş olan kimseye (lehtar), belirli bir bedeli ödeme emri verir. Bu ilişkide, keşideci senedi düzenleyen kimsedir ve senedin ilk borçlusudur. Lehtar senette alacaklı olarak görünen kişidir. Lehtar, senedi başka kişilere de devredebilir. Senedi devralıp devretmiş kişilere ciranta son elinde bulunduran kişiye de hâmil denir. Poliçe, kambiyo senetlerinden olup, bir kıymetli evraktır. Bu niteliği ile de bazı şekil şartlarına tabidir.

Poliçenin üzerinde;

  • Poliçe Kelimesi
  • Belirli Bir Bedelin Kayıtsız Şartsız Ödenmesi Emri
  • Ödeyecek Olan Kimsenin (Muhatabın) Adı ve Soyadı
  • Vade
  • Ödeme Yeri
  • Lehdar
  • Keşide Tarihi ve Yeri
  • Keşidecinin İmzası bulunması gerekir. Aksi halde poliçe olma özelliğini kaybeder.

Poliçede muhatap, senedin düzenlenmesi anında kambiyo sorumu altına girmez. Muhatabın sorumu, senedin ön yüzüne kabul anlamına gelen imzasını koyması ile doğar.

Poliçelerin Kapsamış Olduğu Alanlar? 

Poliçe ne demek merak edilen sorular arasında yer alıyor. Poliçenin kapsadığı başlıca durumlar şu şekilde sıralanabilir. Sigortalının kanuna aykırı bir şekilde gerçekleştirdiği eylemler kasten işlediği suçlar ya da suç niteliğini taşıyan başka eylemler iştirak ederken, zarar görmesi gibi durumlarda sigorta teminatı kapsamına girer. Bunun yanı sıra sigortalının teminat koşullarını kapsayan bir mağduriyet hastalık ya da kaza yaşamış olmasını ispatlayan rapor ya da evrakların sigorta şirketine sunulmaması gibi bir durumda teminat kapsamına girer. Sorumluluk sigortası türlerini sigortalının üçüncü şahıslara kasti bir şekilde zarar vermesi gibi durumlarda sigortalı yaşayıp yaşamadığı kayıp sigorta kapsamı dışında değerlendirmesi söz konusu olabilir. Teminat sigortası bu nedenden ötürü oldukça önemlidir. 

üDY Belgesi Nasıl Alınır?

Facebook Adresimiz: https://www.facebook.com/udybelgeleri/

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?