Sefer Maliyetleri

1.193
Sefer Maliyetleri

Sefer Maliyetleri Nelerdir?

Yaptığımız taşımacılık işinin karlı yada az karlı veyahut karsız olduğunu anlayabilmemiz için öncelikle maliyetlerimizi çok iyi tespit etmemiz lazımdır. Maliyetlerimizi tespit ederken bir aracın verimli çalışması gerektiğini unutmamamız lazımdır. Yani verimliliğin düşmesi,tespit edilen maliyetleri de doğal olarak artıracaktır. Bunun için maliyetlerde rakamsal olarak görülmeyen zaman unsuru çok önemlidir. Ülkemizde, Avrupa’ya yönelik taşımacılık sektöründe kullanılan araçların yılda ortalama 18 sefer (gidiş-dönüş) yaptığı kabul edilir. Yani ayda 1,5 sefer olarak alındığında o aracın verimli çalıştığı varsayılmaktadır. Pek tabii ki,bu seferlerin Kıta Avrupa’sına yapıldığı varsayılmaktadır. Ancak Yunanistan, Bulgaristan gibi yakın komşu ülkelere yapılan taşımalarda verimlilikten söz edebilmek için yıllık ortalama sefer sayısının daha fazla olması gerektiği açıktır.

Bununla birlikte, bazı Avrupa Ülkelerinde aracın verimliliği bir yıl içerisinde yaptığı kilometre ile ölçülür.Bu açıdan baktığımızda Avrupalı taşıyıcıların araçlarının daha verimli çalıştığı söylenebilir.Öyle ki, taşıyıcılarımızın beher aracı yıllık yaklaşık olarak basit bir hesapla 18 sefer x 4000 km = 72000 Km yapmaktadır.Oysa Avrupa’lı taşıyıcının beher aracının yıllık ortalama 250-300 bin Km yaptığı bilinmektedir.Avrupa Birliği içerisinde gerek eşya gerek araç ve gerekse insan dolaşımının serbest olması oradaki aracın zaman kayıplarını nerdeyse sıfıra indirmektedir.Oysa bizdeki araçların vize,geçiş belgesi sorunları ve en önemlisi gümrük için fazlaca zaman kaybetmesi aracın verimliliğini düşürmektedir.

Türk taşımacısının daha baştan dezavantajı olan zaman kaybına yönelik bu unsurlara ek olarak yükleme planlamasının iyi yapılmaması verimliliği daha çok düşürecektir.Bunun için taşımacılarımızın yük ve araç planlamasını en etkin bir şekilde yapmaları gerekmektedir.İyi bir planlama ve araç yönetimi ile verimlilik artacak ve maliyetler düşecektir. Sefer maliyetlerini hesaplarken bunları iki ana başlıkta toplamamız gerekir: Sabit ve Değişken maliyetler.

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?