Müşteri Tutma Programlarının Geliştirilmesi

Müşteri Tutma Programlarının Geliştirilmesi

 

Müşteri Tutma Programlarının Geliştirilmesi 7

Müşteri tutma programlan, pazarlama şemsiyesi altında ve rehberliğinde yerine getirilir. Değer katılmış hizmet (value added service) kavramı ve uygulamaları bu programlardan biridir. Müşteri tutma programı sadece satın almanın gerçekleşmesinden hemen sonrasında ilgili müşteriyle kısıtlı tutulmamalı, daha önce ürün ve hizmet satın almış müşterilere de uygulanmalıdır.

Bu konuda uygulanan programlara örnek olarak şunlar gösterilebilir;

Müşteriyi Elde Tutmak İçin Yöntemler

Müşteriyi Elde Tutmak
Müşteriyi Elde Tutmak

Müşteri odaklı olun

Anketler müşterilerin çoğunluğunun farklı algılar nedeniyle şirketten ayrıldığını gösteriyor. Müşterilerin neredeyse %70’i, kendilerine iyi bakılmadığı veya ilgilenilmediği takdirde şirketten ayrılıyor. Pek çok şirket, müşterileriyle düzenli iletişim kurmama hatasına düşüyor çünkü bundan korkuyor.

Bu gerçeklerden bu kadar uzak olamaz.

Müşterilerinizle düzenli ve düzenli aralıklarla iletişim kuruyor ve onlara değer veriyorsanız; Konu ister içerik olsun ister teklif olsun, buna üzülmezler. Sinirlenecekleri şey ise 12 ay boyunca unutulmak ve son tekliflerinizden rahatsız olmak.

Ürün ve hizmetleriniz müşterileriniz için değerli ve onların sorunlarının çözümüne dayalı olmalıdır. Müşterilerinizle ilgilenirken çok açgözlü veya bencil davranırsanız yine de sizi terk edeceklerdir.

Müşterilerinize fayda sağlayan ve gerçekten istedikleri hizmetleri geliştirmek için teslimat sonrası anketler yapın ve müşterilerinizden geri bildirim toplayın.

Müşterilerle İletişimi koparmayın

Müşterilerinizle iletişimde kalmak, pazarlama planlarınıza yansıyan stratejilerinizden biri olmalıdır. Plan, müşteri tabanını memnun etmek için gereken araçları, süreçleri ve çözümleri içermelidir.

İyi bir CRM veya müşteri ilişkileri yönetimi platformuyla başlayarak, düzenli güncellemeler, haber bültenleri, teklifler ve davetler yoluyla müşterilerinizle aranızdaki iletişimi geliştirebileceğiniz özel etkinlikler planlayabilirsiniz.

Müşteri Şikayetlerini Dikkate Alın

Bazı şirketler şikayetleri kaçınılması, göz ardı edilmesi ve hatta reddedilmesi gereken bir şey olarak görüyor.

Müşterilerinizle Bağ Kurun

En sadık müşterilerinizi ödüllendirecek bir program uygulamak, mevcut ilişkilerinizi geliştirmenin ve onları şirketinize geri dönmeye teşvik etmenin kolay bir yoludur.

Üdy Belgesi

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@ustduzeyyoneticikursu4912/

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?