UBAK/CEMT/ECMT ANLAŞMASI

UBAK/CEMT/ECMT ANLAŞMASI

UBAK/CEMT/ECMT ANLAŞMASI 8

Ubak Cemt Ecmt Anlaşması Nedir?

(Ulaştırma Bakanları Avrupa Konferansı/Conférence Européenne des Ministres des Transports /European Conference of Ministers of Transport )

UBAK, Fransızca kısaltması CEMT, İngilizce kısaltması da ECMT olan Avrupa Ülkeleri Ulaştırma Bakanları Konferansı adı altında örgütlenen Avrupa kıtasındaki ulaşımı düzenleme kuruluşudur.

UBAK Konferansı 16 Ülkenin (Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, İspanya, Fransa, İngiltere, Yunanistan, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Portekiz, İsviçre ve Türkiye) katılımı ile 13–17 Ekim 1953 tarihlerinde oluşturulmuş ve 17 Ekim 1953 tarihinde 16 maddelik anlaşmanın imzalanması ile resmileştirilmiştir.

Avrupa sınırları içerisinde artan mal trafiğini karşılayabilmek amacıyla tüm taşımacılık modlarında işbirliklerini hedefleyen konferans üyeleri 1973 yılında çok taraflı UBAK belgesi kullanımı kararı almış ve bu karar doğrultusunda; 1974 yılında toplam 385 adet UBAK belgesi deneme amaçlı kullanıma sunulmuştur. UBAK Belgeleri taşımacılıkta kullanılan araçların cins ve sınıflarını belirlemek amacı ile kullanılır.

 

Tıkla puan ver
[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?