Avans Nedir Niçin Verilir?

Avans Nedir Niçin Verilir?

Avans Nedir?

Emeği ile geçinen ve çalıştıktan sonra kendilerine ücret ödenmesi esas olan işçiler, içinde bulunacakları zorunluluklar sebebiyle, hak ettikleri ücretin bir kısmını “avans” olarak işverenden isteyebilirler.

İş hukuku avans

İş Hukukuna Göre Avans Nedir?

İş Kanunu işçi ve işveren arasındaki istihdam ilişkisini düzenleyen temel kanundur. Bu itibarla avansın kapsamı İş Kanunu’nda da yer almaktadır. İş Kanunu bu konuda herhangi bir hüküm içermemektedir. 4857 sayılı İş Kanunu, işçi ücretlerinin nasıl ve ne zaman ödeneceğini düzenlemektedir. Kanunun hiçbir maddesinde çalışanın alabileceği avans veya avans almanın şartları ile ilgili bir açıklama yer almamaktadır. Ayrıca İsviçre Borçlar Kanunu’nda avans ödemelerine ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır.

Türk Borçlar Kanununda Avans

İş Kanunu’nda avans ödenmesine ilişkin bir açıklama bulunmamakla birlikte Borçlar Kanunu’nda buna ilişkin düzenlemeler bulunmaktadır. İsviçre Borçlar Kanunu’na göre, bir çalışanın avans alabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. 406. maddeye göre, işçinin zorunlu bir ihtiyacının olması gerektiği ve işverenin, borcunu ödeyebiliyorsa, işçiye menfaat oranında avans vermesi gerektiği belirtilmiştir.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/@ustduzeyyoneticikursu4912/

Tıkla puan ver
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Yeni Ümit Eğitim Kurumları
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?